CEL STUDIÓW:
Celem studiów jest zapoznanie słuchacza z zasadami funkcjonowania administracji publicznej w jej dualistycznym modelu sfery rządowej, w tym terenowej i samorządowej. Zasadniczym elementem studium będzie wykształcenie u słuchacza umiejętności analizy struktury administracji publicznej i jej funkcjonowania w obszarach takich jak: wydawanie decyzji w indywidualnych sprawach, tworzenie prawa miejscowego, w tym budżetowego, finansowanie zadań publicznych, gospodarki komunalnej i działalności wykraczającej poza zadania o charakterze użyteczności publicznej, prawa pracy w administracji publicznej.
ADRESACI:
Studia podyplomowe kierowane są do osób posiadających wykształcenie wyższe na poziomie licencjackim, inżynierskim lub magisterskim, które pracują w administracji rządowej i samorządowej, jak również do osób pragnących związać swoją przyszłość zawodową ze sferą administracji publicznej.
UKOŃCZONE KWALIFIKACJE:
Ukończenie studiów pozwala na uzyskanie kwalifikacji Specjalisty administracji publicznej – kod zawodu 242217 w „Kwalifikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy” zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07 sierpnia 2014r.
PROGRAM:
- Ustrój administracji centralnej
- Ustrój administracji terenowej
- Współdziałanie administracji samorządowej i rządowej
- Zasady tworzenia prawa miejscowego
- Podstawowe zagadnienia prawa administracyjnego (część ogólna)
- Prawo administracyjne materialne – wybrane zagadnienia ze szczególnym uwzględnieniem:
– prawa ochrony zdrowia
– prawa oświatowego
– gospodarki komunalnej
– prawa budowlanego
– gospodarki nieruchomościami - Postępowanie administracyjne i postępowanie przed sądem administracyjnym
- Postępowanie egzekucyjne
- Prawo cywilne i handlowe w działaniach administracji publicznej
- Finanse publiczne
- Elementy prawa zamówień publicznych
- Zatrudnienie w administracji publicznej
- Strategie rozwoju lokalnego i regionalnego
- Kontrola administracji publicznej
- Ochrona danych osobowych
CZAS TRWANIA:
2 semestry; 190 godzin dydaktycznych.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
Studia podyplomowe organizowane będą w formule hybrydowej polegającej na łączeniu zajęć stacjonarnych z zajęciami prowadzonymi w trybie on-line.
Zajęcia realizowane są w ciągu weekendowych zjazdów w soboty i niedziele (dwa , trzy razy w miesiącu) od godz. 9:00 do 15:00.
WARUNKI ZALICZENIA:
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uczestnictwo w co najmniej 80% zajęć, uzyskanie ocen pozytywnych z egzaminów , zaliczenie wszystkich przedmiotów określonych w programie studiów, zdanie egzaminu końcowego, realizacja praktyki pedagogicznej oraz uregulowanie płatności.
ZAPISY:
tel. firmowy : 17 856 92 88, tel. kom. 501 506 024, mail:biuro@cud.rzeszow.pl