OPIS STUDIÓW:
Celem studiów jest wyposażenie słuchaczy w specjalistyczną wiedzę i kwalifikacje do nauczania przedmiotu technika we wszystkich typach szkół. Tego rodzaju uprawnienia do nauczania drugiego przedmiotu będą przydatne zwłaszcza już aktywnym zawodowo nauczycielom. Na studia przyjmujemy osoby z tytułem licencjata lub magistra. Zajęcia, obok wiedzy merytorycznej z zakresu techniki, zawierają też duży blok treści programowych związanych z dydaktyką przedmiotów technicznych na różnych poziomach kształcenia. Technika oraz edukacja techniczna to przedmioty, których absolwenci będą mogli nauczać w publicznych i prywatnych placówkach.
ADRESACI:
Uczestnikami studiów podyplomowych na tym kierunku mogą być osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów wyższych I i II stopnia lub studiów jednolitych magisterskich. Zatrudnienie w placówce oświatowej nie jest wymagane, jednak do podjęcia studiów konieczne jest posiadanie przygotowania pedagogicznego.
UZYSKANE KWALIFIKACJE:
Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych dające, w połączeniu z pozostałymi wymogami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1289), uprawnienia do nauczania Techniki w szkole podstawowej.
PROGRAM:
MODUŁ I – PRZYGOTOWANIE MERYTORYCZNE DO NAUCZANIA TECHNIKI JAKO KOLEJNEGO PRZEDMIOTU (180 GODZIN) NA II ETAPIE EDUKACYJNYM
W ramach modułu I w trakcie zajęć omówione zostaną m.in.:
- Historia postępu technicznego
- Technika w środowisku ucznia
- Podstawy mechaniki
- Podstawy elektrotechniki i elektroniki
- Technologie obróbki materiałów
- Dokumentacja techniczna i projektowanie
- Ergonomia, bezpieczeństwo i organizacja pracy
- Żywienie człowieka
- Wychowanie komunikacyjne
- Technologie informacyjne w nauczaniu
- Metodyka nauczania techniki
MODUŁ II – PRZYGOTOWANIE DYDAKTYCZNE DO NAUCZANIA TECHNIKI JAKO KOLEJNEGO PRZEDMIOTU (60 GODZIN) NA II ETAPIE EDUKACYJNYM
- Ramowy plan nauczania
- Podstawa programowa
- Kompetencje merytoryczne, dydaktyczne i wychowawcze nauczyciela
- Metody kształcenia
- Metodyka treści kształcenia
- Projektowanie procesu kształcenia
- Ocenianie w pracy dydaktycznej
- Diagnoza grupy uczniowskiej i każdego ucznia w ramach nauczanego przedmiotu
- Rozwój umiejętności osobistych i społeczno-emocjonalnych uczniów
- Warsztat pracy nauczyciela
CZAS TRWANIA:
3 semestry, 240 godz. dydaktycznych, 90 godz. praktyk
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
Studia podyplomowe organizowane będą w formule hybrydowej polegającej na łączeniu zajęć stacjonarnych z zajęciami prowadzonymi w trybie on-line.
Zajęcia realizowane są w ciągu weekendowych zjazdów w soboty i niedziele (dwa , trzy razy w miesiącu) od godz. 9:00 do 15:00.
WARUNKI ZALICZENIA:
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uczestnictwo w co najmniej 80% zajęć, uzyskanie ocen pozytywnych z egzaminów , zaliczenie wszystkich przedmiotów określonych w programie studiów, zdanie egzaminu końcowego, realizacja praktyki pedagogicznej oraz uregulowanie płatności.
ZAPISY:
tel. firmowy : 17 856 92 88; tel. kom. 501 506 024; mail:biuro@cud.rzeszow.pl